Vízimadarak a télben

Január elején a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületére is megérkezett a hamisítatlan téli időjárás.

A lihogókon elsősorban récék tartózkodnak, mintegy kétezer példány, ami jóval kevesebb az elmúlt évek hasonló időszakához képest. A gyakoribb tőkés és kanalas récék mellett kercerécék és kontyos récék kisebb-nagyobb csapatait is megfigyeltük. Megérkeztek az első kis bukók is. A vadlúdcsapatok már megritkultak, de még most is több ezer példány tartózkodik a térségben. Ők nem a lihogókat használják éjszakázóhelyül, hanem a jégen várják a reggeleket.

A Kardoskúti Fehértó térségében ősszel szintén kevés volt a csapadék, a meder teljesen kiszáradt. A vízhiány mellett a táplálékhiány is hozzájárult ahhoz, hogy idén nincsenek itt áttelelő darucsapatok. Nemcsak a darvak, hanem a vadludak is ritka vendégnek számítanak ezen a télen. Az első darvak és nagy lilikek csak január első napjaiban, a legutóbbi nagy havazás előtt jelentek meg. Akkor 910 darut és 700 nagy liliket számoltunk a tavon. Ez töredéke az utóbbi évek átlagának. A hótakaró azonban még ezt a kevés madarat is indulásra késztette, mostanra már elhagyták a térséget. Récékből is csupán kisebb csapatokat lehet látni a csatornákon. Jó esély van azonban arra, hogy ha melegszik az idő, akkor az olvadó hó nyomán már kiterjedtebb vízfelületek is megmaradnak, s akkor talán a telelő vízimadarak is megjelennek.

A Dévaványa-Ecsegi pusztákon az álló víztestek befagytak. A Hortobágy-Berettyó éles kanyarulataiban azonban még nem alakult ki jégtakaró, egyrészt a sodrás, másrészt a vízi madarak élénk mozgása miatt. Ezeken a területeken koncentrálódik a kis létszámú vízimadár közösség, melynek legnagyobb részét a tőkés récék képezik, de láttunk húszpéldányos kerceréce csapatot is. Összességében a récék száma elmarad a korábbi évekétől (5 ezer helyett csak 1500). Felbukkantak még szárcsák, vízityúkok, s rendszeresen látunk kormoránokat, valamint népes bütykös hattyú családokat is. Vadludak egyelőre még nem jelentek meg a környéken.

A Kígyósi-pusztán és a Csanádi pusztákon a tél eddigi részében nagyon kevés vízimadár bukkant fel. Ennek minden bizonnyal a vízfelületek hiánya az oka, ősszel ugyanis nagyon kevés csapadék esett.

Forrás: Magyarvadász