Szerte Nógrád megyében már lakott területen is egyre többször okoz problémát a vadon élő állatok felbukkanása - írja a nool.hu. Nemtiben az egyik családi ház kertjébe hónapok óta visszatérő „vendégek” a dámszarvasok.
Továbbá sok nógrádi panaszkodik arról, hogy nem érdemes zöldségféléket ültetni a kertbe, mert a termény nagy része nem jut el a családi asztalig.
Szmolicza Gábor, a Hollókő Vadásztársaság titkára a lap érdeklődésére elmondta: a lakott területi vadkárok az elmúlt években növekedő tendenciát mutatnak.
– Ennek oka nemcsak a területrészenként elszaporodott vadállomány lehet, hanem az emberi tényezők is hozzájárulhatnak. Mivel a belterület nem része semmiféle vadászterületnek, így az ottani fegyverrel történő elejtés engedélyköteles, amit az önkormányzat megkeresése alapján a rendőrhatóság ad ki a helyileg leginkább illetékes vadásztársaság, vagy erdőgazdaság számára – mondta.
Kifejtette: az ingatlan tulajdonosa egy szakszerűen megépített kerítéssel nagymértékben megakadályozhatja a vadak bejutását a kertekbe, s ha ezt még egyéb vadriasztó szer bevonásával is fokozza, szinte teljes lehet a siker.
– A vadkárosított ingatlanok többsége a városok peremén és az erdőszélen helyezkednek el, emiatt itt nem elég egy lenge dróthálót kihúzni.
– A kerítésnek itt erős drótfonatból, vagy táblás térhálóból kell készülnie. A drótháló alját le kell ásni a földbe a kitúrás megelőzése érdekében, illetve külön villanypásztoros védekezés is alkalmazható. A kerítés magasságának legalább két méternek kell lennie, amely mellé a kereskedelmi forgalomban kapható vadriasztó szereket is ajánlatos használni.
Ha ezeket a védekezési lehetőségeket az ingatlan tulajdonosa megtette, de egyéb védekezési módot is szeretne:
Szmolicza Gábor hangsúlyozta: ha a védelem ellenére is bekövetkezik a kár, mindig törekedjünk a kölcsönös kompromisszumra, hiszen egy hosszadalmas jogi procedúra egyik félnek sem előnyös. Amennyiben az érintettek között nincs megegyezés, vadkárszakértőt kell kirendelni, aki objektíven, a felek megelőzési feladatait figyelembe véve fog döntést hozni a vadkár mértékéről, valamint a költségek megosztásáról.
– Mivel belátható időn belül megjelenik az új vadkárbecslési eljárást szabályozó útmutató, a szakma nagyon bízik abban, hogy egy átfogó, részletes, és szakmai alapon történő, hozzáértő személyek által meghatározott vadkárfelmérés elfogadhatóbb lesz a vadászatra jogosultaknak és a földtulajdonosoknak is – tette hozzá. A cél az, hogy a felek közös megegyezésen alapuló, hosszú távú és jó kapcsolatot alakítsanak ki egymással.
Forrás: Magyarmezőgazdaság